Naturystyczne sauny w Polsce

Kilka razy słyszałem, że mam małego fioła na punkcie saun, odbierałem te określenia jako pozytywne, bo były mówione przez osoby poniekąd bliskie. Niektórzy szli dalej i domagali się spisu saun, fajnie opisanych z ilustracjami etc. Korzystając z wolnego czasu, postanowiłem opisać kilkanaście saun i tak powstał, a raczej jeszcze powstaje blog Naturystyczne sauny w Polsce.

Naturystyczne sauny w Polsce - Jak iść do sauny
Foto by Piotr Cichy - materiały Aquaparku Fala. Modelki w ręcznikach bo Google nie lubi golizny :)

Na razie kilka wpisów opublikowanych, reszta czeka do publikacji, co kilka dni będą pojawiać się nowe. Na razie opisuje sauny z Łodzi, bo mi najłatwiej o nich pisać, w kolejce czekają sauny w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Czy był sens zakładania takiego bloga, skoro podobnych stron jest wiele? W mojej ocenie był, bo strony, które znam, owszem opisują jakieś miejsce, ale informacje są lekko nieaktualne, a statyczny charakter tych stron uniemożliwia reakcję w komentarzach. Trudno oczekiwać od każdego opiekuna takiej strony by sprawdzał czy dane są aktualne, ale nie dając możliwości komentowania odcina się od nowych informacji, a nie każdemu chce się wysyłać maila że taka czy inna sauna nie działa.
Ja liczę na reakcje w komentarzach, kilka opisów sauny na tym blogu było szeroko komentowane, przez osoby spoza Joggera liczę, że podobnie będzie na blogu dedykowanym takim dyskusjom.

Jestem w trakcie opracowywania zasad saunowania, jednak to sporo pracy, bo trzeba uwzględnić, że to, co znajduje w sieci opatrzone jest prawami autorskimi i coś, co wydawałoby się, że będzie najprostsze, czyli stworzenie charakterystyki sauny fińskiej i zasad wymaga sporo pracy związanej z obróbką tekstową. Ale w najbliższym czasie pojawi się tam kilka notek opisujących ogólne zalety sauny i sposoby korzystania z różnych rodzajów saun.
 
Liczę na reakcję ludzi i dostarczanie informacji, które miejscach warto odwiedzić, jestem w tym zakresie optymistą, gdyż od startu i pierwszej notki upłynęło 20 dni, a ja otrzymałem już kilka maili a dzienna ilość UU zbliża się do 100, więc chyba będzie dobrze. Mam nadzieję, że zapału starczy :)
 
Tym samym wpisy typowo saunowe na tym blogu będą pojawiały się sporadycznie, a jeśli już to będą to wpisy niebędące recenzją jakieś sauny. Także niektórzy co tu zagadali i ciągle widzieli te sauny pewnie odetchną z ulgą :).
 
Gdyby ktoś był zainteresowany tematyką typowo saunową, zapraszam na blog o saunach w Polsce.

Świat saun w Aquaparku Fala w Łodzi

To najnowszy opis na nowo założonym blogu, kto jeszcze nie był na Fali może sobie przeczytać jak to wszystko tam wygląda, jak inni korzystają z sauny na Fali. Uprzedzając ewentualne pytania, nic z tego nie mam, że opisuję taką czy inna saunę :)

Przeczytałeś tekst? Fajnie! Dzięki za czas który poświęciłeś. Podobało się? Kliknij więc Lubię to!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
comments powered by Disqus

1. Sigvatr napisał(a):
16 stycznia 2010, 08:26:40

Ja tak nieco z innej beczki, niby ganiłeś wypowiedzi jakiś (może bez nazwisk, starczy i tak im wstydu) polityków za pedofilię wśród naturystów - pisząc, o tym, że nikt tam nie wykorzystuje nagości do seksu (co swoją drogą jest zwykle prawdą), a jednocześnie, patrząc na zamieszczoną tutaj reklamę "Szukasz sauny?", czy choćby na zamieszczone tutaj zdjęcie z dwiema nagimi laskami i jednym kolesiem odczuwam, że dla zachęty premiujesz nagość jako zachętę do seksu - akcja marketingowa (bo seks sprzeda wszystko?) Dychotomia jakaś?

2. Jajcuś napisał(a):
16 stycznia 2010, 11:50:47

@Sigvatr: A jakie miał zamieścić zdjęcie? Z ludźmi w kombinezonach narciarskich? Nagość jest naturalna w saunach. Że dodatkowo miła dla oka, nie oznacza, że to od razu zachęta do orgii…

3. Sigvatr napisał(a):
16 stycznia 2010, 11:54:59

Jajcuś: nagość można przedstawiać jako coś zwykłego, można też przedstawiać ją seksualnie, na wspomnianej reklamie jest wyraźnie to drugie.

4. kate napisał(a):
16 stycznia 2010, 12:01:57

Zdjęcie bardzo estetyczne, wręcz trudno doszukiwać się podtekstów.Jeżeli tylko gość joggera pokusi się o poczytanie opisów i komentarzy, a nie poprzestanie na oglądaniu fotek-to z całą pewnością opuści stronę w pełni uświadomiony,a mylne wrażenie o seksie,saunach,nagości (nawet jeżeli takowe posiadał) zniknie.
Oczywiście wśród osób korzystających z dobrodziejstw sauny znajdziemy i 'oglądaczy' i 'myśliwych' i anormalnych ale też gro osób normalnych, w tym rzeszę naturystów.
Tworzone przez Piotra opisy, są naprawdę fajne i szczegółowe.Dzięki jednemu z nich, nie trafiłam właśnie do Świata saun na Fali (gdzie mogłabym, poczuć się lekko zakłopotana - połączenie nagości z koedukacją).
Komentarz do wypowiedzi Sigvatr: zatem są osoby, które takie zdjęcie zachęci do korzystania z sauny (mimo,że nie czuli wcześniej takiej potrzeby) a są i takie,które wybiorą bardziej kameralne miejsce na oddawanie się przyjemnościom saunowania.
Wszystko zależy od konkretnego 'egzemplarza' i tego,czego człek ten próbuje się w zupełnie zwyczajnych zachowaniach doszukać.O ile rozprawiamy o dychotomii to wg mnie ściśle matematycznej, gdzie SAUNĘ przyjmiemy za zbiór analizowanych 'przypadków'(czytaj:osobników).Co do psychologicznej nie zabiore głosu, bo tematu nie znam dogłębnie.Aczkolwiek idąc za ciosem - to jeżeli nagość byłaby zachętą do seksu to:
*mogłoby się okazać że do największej ilości gwałtów dochodzi właśnie w saunach albo
*że sauny są akceptowalnym przez ustrój miejscem mega-orgii albo
*że z sauny korzystają głównie swingersi.

Być może błędnie zinterpretowałam wypowiedź poprzednika ale nie popadajmy w paranoję!Skojarzyła mi się z tematem 'Nagiej Niani'.

5. Jajcuś napisał(a):
16 stycznia 2010, 12:02:56

Chodzi o tę panią z prawej strony, co sobie ręką biust zasłania? To przedstawienie dość naturalnego obrazu kobiety w saunie, wręcz bardzo skromne (normalnie by się nie zasłaniała). Co w tym bardziej seksualnego od każdego innego zdjęcia atrakcyjnej kobiety? Czy może, żeby było „nie seksualnie” to należało ją przedstawić w celowo nieatrakcyjny sposób?
Seksualność jest naturalną częścią ludzkiego życia. Nie ma się co tego wypierać (co niestety zdarza się wielu naturystom), ale nie ma i co z tego problemu robić. Atrakcyjna kobieta (nawet nie rozebrana) w heteroseksualnym mężczyźnie wywoła jakąś reakcję. No i co z tego? To normalne, naturalne i nie musi wcale prowadzić to żadnych „zachowań seksualnych”.

6. Sigvatr napisał(a):
16 stycznia 2010, 12:09:24

Jeżeli tylko gość joggera pokusi się o poczytanie opisów i komentarzy, a nie poprzestanie na oglądaniu fotek-to z całą pewnością opuści stronę w pełni uświadomiony,

Ja mówię o zdjęciu, nie o tekstach.

To przedstawienie dość naturalnego obrazu kobiety w saunie, wręcz bardzo skromne (normalnie by się nie zasłaniała).

Takie zakrywanie sprawia, że jest ona bardziej seksualna.

Atrakcyjna kobieta (nawet nie rozebrana) w heteroseksualnym mężczyźnie wywoła jakąś reakcję. No i co z tego? To normalne, naturalne i nie musi wcale prowadzić to żadnych „zachowań seksualnych”.

Chciałbym zwrócić tutaj uwagę, iż ja nie o tym. To co napisałem sprowadza się raczej do "sprzedaży" naturyzmu (a ściślej rzecz biorąc "biletów" do tej sauny), za pomocą zachęty seksualnej. Praktyka w reklamie dość i przesadnie popularna. Tyle, że naturyzm (naturalizm?) nie na tym polega przecież.

7. kate napisał(a):
16 stycznia 2010, 12:56:50

'To co napisałem sprowadza się raczej do "sprzedaży" naturyzmu (a ściślej rzecz biorąc "biletów" do tej sauny), za pomocą zachęty seksualnej.'
Guzik prawda - tak jak dla naturystów saunowanie w stroju kąpielowym jest co najmniej dziwne (dla mnie też niedopuszczalne, a do naturystki jeszcze mi daleko,oj bardzo)tak dla pozostałej części społeczeństwa saunowanie nago jest oburzające (i tu okazuje się,że naturystką nie jestem a saunowanie nago jest OK, wręcz oczywiste).
I teraz ludzie kiszący się w saunie w kostiumach i majtach często nie życzą sobie saunowania z golasami -to przecież nieprzyzwoite i oburzające! Zatem zakładając, że nago jest OK - to gdzie saunować mają 'kombinezonowcy' a jeżeli założymy, że saunowanie w stroju powinno być na porządku dziennym - to gdzie mają sie podziać golasy? Przypomnę tylko,że z samego założenia w saunie powinno sie przebywać nago-cały Świat to mówi.
Bardzo dobrze,że takie miejsce jest bo i jedni drudzy mają się gdzie podziać,a o tym kto skorzysta a kto nie decyduje tylko i wyłącznie fakt czy akceptujemy regulamin danego obiektu czy nie.
Przyznam szczerze,że cała infrastruktura Świata saun na Fali kusi mnie swoją ofertą-z tego co wiem jedyne takie miejsce w województwie, tyle że mnie osobiście brakuje odwagi by zupełnie nago paradować również przed rzeszą mężczyzn.Wiem już że są środy wyłącznie dla kobiet i z tej oferty zapewne niebawem skorzystam.
A nagość...cóż kobiece ciało jest piękne i chyba nikt nie zaprzeczy?I raczej dziwne by było, gdybyście drodzy Panowie postulowali o to,że powinna sie zakryć bo to ohydne :+)
I jeszcze jedno-z tego co pamiętam, to na Fali odkąd tylko istniała, wydzielone było miejsce dla naturystów, więc czemu miałoby się to nagle zmienić.
Zyjmy i pozwólmy żyć innym.

8. Sigvatr napisał(a):
16 stycznia 2010, 12:59:20

Hmm, no dobra, widać nie jestem wstanie wyjaśnić o co mi chodzi. Może tak spróbuję: Nie mam nic do naturyzmu, reklamy się czepiam.

9. kate napisał(a):
16 stycznia 2010, 13:10:38

A co do tej pani po prawej stronie - wyobraźmy sobie,że na tym zdjęciu jest Edward Ącki z kurzajkami i innymi purchawkami rozsianymi po całym ciele....
'Szukasz sauny?' - gościu nogi za pas i wióra co sił w nogach...
Chyba jednak nie to chcemy oglądać.Seks to seks.Sauna to sauna-też przyjemna ale inaczej.A seks w saunie, to jak kto lubi, ja raczej odradzam-może przyjemne ale mało rozsądne.
A drogi użytkowniku Sigvatr'ze dobrze, że 'gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania', bo gdyby wszyscy tak podchodzili do nagości i kobiecego ciała, to kto by porody odbierał i kto by nas leczył.
A że takie ciałko kusi...no cóż,przecież taka nasza rola...
Wasza wydajność Panowie wzrasta i łatwiej sie z wami dogadać, czasem przekonać, wręcz przekabacić na swoją stronę gdy funkcjonujecie na 'wysokich obrotach' :D
'Być kobietą, być kobietą!' ;)

10. Sigvatr napisał(a):
16 stycznia 2010, 13:13:20

Pewnie nie jedna feministka by nad tobą kate zapłakała. Po pierwsze, nie wiem, czy wiesz, ale nagie ciało nie musi oznaczać od razu kuszenia do seksu, może Ty tak to postrzegasz, ale wtedy słowa:

bo gdyby wszyscy tak podchodzili do nagości i kobiecego ciała, to kto by porody odbierał i kto by nas leczył.

pasują bardziej do ciebie. Ja zadaje pytanie: czemu na plakacie sprzedaje się seks, kiedy tak na prawdę, nie o niego tu chodzi, o czym można - sama raczyłaś to napisać - przeczytać na tym blogu. Amen.

11. Piotr Szymczak napisał(a):
16 stycznia 2010, 14:50:33

Ło matko, pospało mi się a tu takie dyskusje :)
@Sigvatr nie było moim zadaniem promować zachowań seksualnych. Pani na fote ma zakryte to co "wstydliwe" inne panie siedzą tak że nie widać więcej niż na reklamie kremu ujędrniającego. Ciężko w necie o fotkę, która by była subtelna a zarazem pokazywała dobre wzorce. Nawet niektóre obiekty które wymagają nagości na saunie w swoich zdjęciach promocyjnych nie stosują nagich fotek, a to tylko z tego powodu ze trochę ciężko o nagą modelkę a fotografowanie samych pustych saun to jednak nie to samo. Nie dziwie się też temu, że takie modelki i modele są drodzy a ludzie prywatni udostępniając swoje prywatne foty w necie zakrywają to i owo. Z S mamy sporo zdjęć z nagiej plaży na których jesteśmy, ale o ile przed opublikowaniem własnych fotek z plaży tekstylnej nie miałbym problemu, tak przed publikacją fotek w całej okazałości miałbym pewien problem. Gdybym pisał o plaży naturystów to pewnie chciałbym wykorzystać foto koleżanki - jest niemalże artystyczne (ale mam zakaz pokazywania go innym i to zrozumiałe - pozdrowienia dla Agaty). Tak czy owak zdjęcie pustej sauny, nie przemawia, to zwykłe pomieszczenie z deskami :) gdy są w niej ludzie pokazuje "ducha sauny" i to jak powinno się w niej zachowywać. To że jedni klikają na panią z ręcznikiem bo liczą że znajdą tam więcej gołych "dup" to jak gdyby nie mój problem, w necie są specjalne serwisy z erotyką wręcz z pornografią ja widzę różnice między zdjęciem obok, a zdjęciem Pani z zoomem na "myszkę".

@Jajcuś w 100% się zgadzam :)
@kate Dzięki z udział w dyskusji, cenię takich czytelników :) Tym bardziej miłe ze wiem że od niedawna zaglądasz na bloga :) A Fale polecam jak najbardziej :) Ciesze się że uważasz widok tej pani obok za jak najbardziej naturalny :) Tak jak powiedział Jajcuś ze gdyby nie aparat pani wyglądała by zupełnie inaczej.

12. Sigvatr napisał(a):
16 stycznia 2010, 19:25:34

Nie trzeba "zoomu na myszkę" by zdjęci było rozseksualnione, ale odpowiedziałeś na moje pytanie.

13. kate napisał(a):
16 stycznia 2010, 20:24:38

Sigvatr....
'Pewnie nie jedna feministka by nad tobą kate zapłakała. Po pierwsze, nie wiem, czy wiesz, ale nagie ciało nie musi oznaczać od razu kuszenia do seksu'
I o to właśnie chodzi - cieszę się że wreszcie sie zrozumieliśmy.
Uff...
Resztę to już Piotr wyjaśnił.
A tak z czystej babskiej ciekawości,o ile mogę oczywiście...: Sigvatr a Ty korzystasz z dobrodziejstw sauny?

14. Sigvatr napisał(a):
16 stycznia 2010, 20:27:55

Kate:

I o to właśnie chodzi - cieszę się że wreszcie sie zrozumieliśmy.
Resztę to już Piotr wyjaśnił.

Chodziło mi tylko o zdjęcie, nie, o podejście do naturyzmu, nagości, seksu, długości penisa do skłonności ekshibicjonistycznych, czy czy legalizacji marihuany. Ja również się cieszę, że ktoś to zauważył :)

15. Anonim napisał(a):
17 stycznia 2010, 16:22:20

znacie moze jakies sauny nat.w kujawsko-pomorskim luw wrminsko-mazurskie?

16. chro napisał(a):
19 stycznia 2010, 10:26:25

Jestem w średnim wieku, bardzo lubię sauny oraz całą atmosferę z tym związaną. Saunujemy wspólnie z żoną, samotnie chyba bym się nie wybrał na relaks w saunie. Czy jestem naturystą? Wiem, że nie krępuje mnie nagość moja i innych. Krępuje mnie za to nerwowe osłanianie się. A że człowiek zerknie czasami na nagie ciało osób obok? Chyba normalne. W przebywaniu nago człowiek pozbywa się kompleksów. Nie mamy z żoną idealnego ciała jak znaczna część osób w saunie. Naturystyczne sauny? Powinno się chyba nazwać normalne. Jak komuś przeszkadza koedukacja to można zawsze wybrać się na rozdzielnopłciową. Dorabianie ideologii do saunowania? Jest to po prostu wspaniały wypoczynek.

17. Anonim napisał(a):
23 stycznia 2010, 01:40:56

no nikt nie zna?

18. skorpionik33 napisał(a):
17 lipca 2010, 11:12:28

Na tej fotce nie ma NIC seksualnego.Interpretować ją w sposób seksualny może tylko ktoś bardzo nadpobudliwy.Kobieta w taki sposób okryta najczęściej wychodzi z pod prysznica w większości domów na świecie i doszukiwanie się tu seksualnego przekazu kojarzy mi się ......z kolesiem z trzepiącym wacka przed kamerką internetową.

19. Piotr Szymczak napisał(a):
17 lipca 2010, 13:07:09

@skorpionik33 No były pewne kontrowersje, więc zmieniłem fotkę, wcześniej była inna fota, ale też nie była jakaś z podtekstami.

20. piotrek napisał(a):
10 stycznia 2011, 02:41:58

Spa Zakrzówek w Krakowie polecam